Burun ucu gibi yüz profilini oluşturan en önemli yapılardan olan çene ucu, yüzün diğer bölümleri ile orantılı ve uyumlu olmalıdır. Profiloplasti içerisinde değerlendirilerek genellikle burun estetiği ile birlikte gerçekleştirilen mentoplasti sayesinde çene ucuna yerleştirilen protez ile burun, çene ve yüz orantısı sağlanır.

Operasyon öncesi hastaların profili çekilen fotoğraf ve yan sefalometrik röntgen ile değerlendirilerek alt ve üst çenenin kapanmasına bakılır. Eğer bu yönden sorun varsa hasta ortodontik tedavi ve çene kemiklerine operasyon gerekip gerekmediği konusunda diş hekimlerince konsülte edilmelidir. Basit ve güvenli gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlanabilmektedir. Genel anestezi ile yapılan çene cerrahisi ameliyatlarında çene protezi ağız içinden veya çene altından yapılan küçük bir kesiden yerleştirilir. Bu sayede ameliyat izi de kalmaz.

Ameliyat sadece tek bir çenede gerçekleşecekse 1-1,5 saat kadar sürerken, her iki çeneye de müdahale edilecekse 3 saat kadar sürmektedir.

WhatsAppWhatsApp Hattı