Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen kulak şekil bozukluğuna karşı gerçekleştirilen ameliyata otoplasti denmektedir. Doğuştan ya da daha sonradan oluşmuş bozukluklar arasında en çok görüneni olan kepçe kulak, kulağın kafatası ile yaptığı açının normalden fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kulağın öne çıkık gözükmesine neden olan bu rahatsızlığa kulağın iç kısmındaki kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilmektedir.

Operasyonda amaç kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmek ve aynı zamanda bu kıvrımları tekrar oluşturmaktır. Kepçe kulak ameliyatları çok çeşitlidir. Her doktor ayrı bir teknik uygulamaktadır. İple kepçe kulak ameliyatı, açık kulak ameliyatı şeklinde birçok teknik vardır. Hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılan operasyon, yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Kulağın arkasından yapılan kesi sonrası kıkırdakların olması gereken kıvrımları ve açıyı düzeltmek için kalıcı dikişler atılır.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün evine döner. Oluşan ödem ve şişlik 2-3 hafta içinde düzelir ve kulağın son şeklini alması 2 ayı bulur. Kesiler kulağın arka tarafından yapıldığı için iz belli olmaz.

WhatsAppWhatsApp Hattı