Yüzün estetik olarak en dikkat çeken yapısı olan burun, koku alma hissinin yanında soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme gibi çok önemli görevlere de sahiptir. Burnun estetik görünümünü düzelten ameliyatlara ”Rinoplasti”, sağlık nedeniyle yapılan ameliyatlara ise ”Septorinoplasti” adı verilmektedir.

Estetik burun ameliyatlarında görünümü düzeltmek bakımından tam mükemmel bir sonuca ulaşmak her hastanın dokusu ameliyata farklı cevap verdiği için pek mümkün değildir. Tek bir organ olmasına rağmen yüzün orta hattına yerleşmiş iki tarafı olan bir yapı olan burnun simetrik olarak benzer bir görünüme kavuşturulması, mükemmel başarıyı zorlaştıran bir durumdur.

Bu ameliyat, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir ancak ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Rinoplasti için en uygun adaylar mükemmel bir sonuç için değil, burun görünümünü düzeltme amacıyla başvuranlardır. Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokular ve hastaya ait bazı özel problemlere bağlıdır.

Ameliyat öncesinde sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında burun derisi; alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır. Genellikle fazlalık oluşturan doku parçaları çok hassas kesicilerle çıkarılır. Çıkarılan dokular bazen de burnun başka bir kısmında mevcut olan eksikliklerin tamamlanması için kullanılabilir. Estetik burun ameliyatları kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşından itibaren yapılabilir.

WhatsAppWhatsApp Hattı