Solunan havanın sese ve konuşmaya dönüşebilmesi için akciğer havayı gırtlağa iletir ve gırtlaktaki ses tellerinden geçen hava sesi oluşturur. Oluşan bu sese ağız boşluğu, diş, dil ve sinüsler eşlik eder. Ses kısıklığına yalnıza sesin az çıkması değil çatallanmalar, titreşimler, sesin boğuk çıkması da dahildir.

Kısıklığın nedenleri genel olarak gırtlakta oluşan iltihaplar, ses tellerinde oluşabilecek nodül veya polipler, ses tellerinin hareket etmesini sağlayan sinirlerde felç durumu, geniz akıntısı, reflü, gırtlak tümörleri, boğaz bölgesine gelen darbeler, şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları ve psikolojik nedenlerdir.

Ses kısıklığı şikayeti iki haftayı geçmişse boğazda şişlik, yutmada zorluk, nefes almada zorluk gibi şikayetler varsa harekete geçilmesi gerekmektedir. Yapılan kontrollerde ses tellerinde nodül veya polip oluşumu gözlenmiş ise ilaç tedavisi, cerrahi müdahale yada davranışsal tedavi uygulanabilir.

Cerrahi işlem ile ses teli ve nodülü çıkarma işlemi yapılmaktadır. Ses tellerinde nodül ve polip temizlendikten sonra hasta doktorun planladığı beslenme şekline uyum göstermeli aşırı sıcak ya da soğuk içecek/yiyecek tüketiminden kaçınmalıdır.

WhatsAppWhatsApp Hattı